Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Билката, която увеличава реколтата на краставиците

05 юни 2024, 13:53 часа

Градинарите с опит често използват една билка за увеличаване на добивите на краставиците. Копривата се използва за борба с вредителите, като правят запарка от нея и пръскат растенията. Този метод е доста ефективен срещу листни въшки, дървеници и гъбични заболявания като сива плесен и брашнеста мана.

Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука

Още: Сеитба на домати - това са най-добрите дни през февруари и март

Коприва за увеличаване на реколтата на краставиците

Освен това копривата е чудесна за мулчиране на почвата. Нейното използване като мулч значително увеличава добива на краставици. Това се дължи на уникалния химичен състав на копривата, който обогатява почвата и в същото време отблъсква много вредители.

Най-добрият бабин тор за краставиците е този

Слой откъсната коприва предотвратява покълването на плевелите, които наистина не обичат да са в близост до това растение. Благодарение на този метод се намалява честотата на плевене и лехите се поддържат чисти за по-дълго време.

Още: Как да се отървете от листните въшки по краставиците

Още: Паста за зъби в градината - ето за какво я използват опитните градинари

Охлювите, вечните врагове на градинарите, също избягват контакт с коприва заради жилещите власинки на билката. Тези власинки съдържат мравчена киселина, която причинява дразнене и болка при контакт с кожата на хора или други животни. Охлювите имат меки тела, които са много чувствителни към дразнители, така че те бягат от места, където расте коприва.

Заслужава обаче да се отбележи, че охлювите могат да свикнат с ефектите на коприва след няколко контакта с нея, тъй като са силно адаптивни. Затова не бива да разчитате на копривата като единствено средство за контрол на броя на охлювите. Той ще отблъсне първата атака или дори напълно ще защити растенията, ако има малко охлюви. Но в случай на масово нашествие на тези вредители е необходимо да се използват специални препарати.

Но като цяло мулчирането на лехи с краставици с нарязана коприва има много предимства. Предпазва почвата от прегряване и загуба на влага, подобрява нейната структура, предотвратява растежа на плевелите, повишава продуктивността и спестява време и усилия на градинаря. 

Копривата може да се използва и за приготвяне на течен тор. Класическата инфузия е подходяща за кореново хранене на растения, отглеждани на открито или в оранжерии, за тази цел: напълнете пластмасов или дървен съд с накълцана коприва и залейте с гореща вода. Покрийте с капак. Оставете съда на топло място или на открито слънце за 10-14 дни.

Още: Сортовете домати, които опитните градинари никога НЕ засаждат

Още: Градинар: Това е тайната да спасите умиращата орхидея

През този период течността трябва да се разбърква всеки ден. Ако отделяната миризма ви притеснява, тя може да се неутрализира със спиртна тинктура от валериана.

По време на приготвянето на запарката ще се отдели голямо количество пяна - това е естествен процес. След като ферментацията приключи и течността потъмнее, това означава, че продуктът може да се използва. Той е силно концентриран - работният разтвор трябва да има 20% концентрация. За целта той се разрежда предварително с вода.

Към класическия тор от коприва можете да добавите допълнителни компоненти. Чрез използването на дрожди растежът на културите се увеличава значително, те навлизат по-бързо в периода на плододаване и се ускорява узряването на плодовете.

За да приготвите тор от коприва и мая, е необходимо да разтворите 100 грама захар в топла вода, след което добавете 100 грама пресована мая към течността. След това изсипете 2 литра топла вода в пластмасова кофа, добавете същото количество нарязани стъбла от коприва. Добавете разтвора с маята.

Докато разтворът ферментира, контейнерът трябва да бъде на топло място. Това ще отнеме не повече от 7 дни. След това трябва да се филтрира, общият обем да се доведе до 10 литра и да се използва по предназначение. Инфузията от коприва с мая е най-подходяща за грижа за ягоди и краставици. Благодарение на това вкусът на плодовете става по-сладък и по-наситен.

Поливане на краставици и домати - сутрин или вечер е най-добре да се прави

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес